Završna svečanost

‘Kako nastaju dobri ljudi?’

Radenko Džuver

(Govor na završnoj svečanosti, nedjelja, 14. lipnja 2020.)

Dragi prijatelji,

danas svi proslavljamo veliko postignuće naših maturanata i diplomanata generacije 2020.

Dragi maturanti i diplomanti, vaš uspjeh je i naš uspjeh!

Vaša radost je i naša radost!

Veselimo se što ste najljepše godine svoga života proveli s nama i žao nam je što odlazite iako znamo da to tako treba biti i da je to dobro za vas!

Ali kud vi zapravo odlazite odavde? Kakav vas svijet čeka?

Svijet pun nježnosti i suosjećanja spreman da vas strpljivo uputi dalje u život?

Jedan siguran svijet u kojem možete opušteno i rasterećeno tražiti svoje mjesto pod suncem?

U interesu vašeg dobra želio bih raspršiti takvu jedu iluzornu predstavu o svijetu i našem dobu!

Svijet prirode

Klima – potpuno nepredvidiva i izvan kontrole – dramatično uvjetovana ljudskim faktorom!

S jedne strane poplave, s druge strane drastične suše i požari!

Svijet prirode je postao svijet ekstrema. Resursi se smanjuju svakog dana. Pitamo se što donosi budućnost!

Svijet društva

Pandemija – ovog proljeća smo shvatili da se gotovo preko noći dešavaju stvari za koje smo mislili da su stvar prošlosti i neznanja, i da se ne mogu desiti u našem razvijenom dobu.

Shvatili smo da se ne možemo sakriti!

Nezadovoljstvo nepravdom u društvu na globalnoj razini je postalo novi standard!

Prosvjedi, neredi i nasilje se koriste kao rješenje za nepravdu i to u društvima koja najglasnije tvrde da su najdemokratičnija na svijetu! A što očekivati od onih nedemokratičnih?!

Život suvremenog čovjeka se sve više pretvara u darvinovsku borbu za opstanak i svijet sve više postaje mjesto opasno za život!

Dragi maturanti i diplomanti, je li vas uopće netko pitao želite li vi ući u takav jedan svijet?

Naravno da nije jer to nije stvar izbora!

Vi jednostavno morate ući u taj svijet!

I ne samo da morate ući u njega, nego u njemu morate dati doprinos!

Kakav ćete doprinos dati? Hoćete li biti kap u prepunoj čaši i još više produbiti sadašnje stanje?

Ili ćete započeti popravljati svijet?

Ali kako popraviti ovakav svijet? Kako zadovoljiti njegove ogromne i stalno rastuće potrebe?

Gdje početi i koja je najveća potreba našeg svijeta?

Danas ću podijeliti s vama radikalan odgovor na ovo pitanje.

Božanska mudrost je najveću potrebu našeg svijeta definirala ovako:

‘Najveća potreba svijeta je potreba za ljudima – ljudima koji se ne daju ni kupiti ni prodati, ljudima koji su u dubini svoje duše pošteni i časni, ljudima koji se ne boje grijeh nazvati njegovim pravim imenom, ljudima čija je savjest vjerna dužnosti kao magnetska igla polu, ljudima koji će stajati na strani pravednosti makar se nebo srušilo’ (Ellen White, Odgoj, 57 orig.)[1]

Najbolji način da se popravi naš oštećeni svijet jeste da u njega pošaljemo dobre ljude!

Ali gdje da nađemo dobre ljude?

Gdje oni rastu?

Koliko treba vremena da se oblikuje jedan dobar čovjek koji će izvršiti dobar utjecaj na oštećeni svijet i dati doprinos njegovom poboljšanju?

Gdje se mogu kupiti?

Takvi ljudi rastu u Maruševcu! Mi ih tu uzgajamo i odgajamo!

Za njihovo rast, barem početni, potrebno je između 3 i 5 godina!

Kao što smo čuli, takvi ljudi se ne mogu kupiti, a još manje potkupiti.

To je naša vizija u Maruševcu – odgajanje dobrih ljudi jer dobrota čini razliku.

Svijetu neće pomoći surovi profesionalci!

Ali hoće dobri, suosjećajni profesionalci!

Kako se dešava ta tranzicija od običnog, prosječnog, minimalističkog, sebičnosti sklonog u posebnog, izvrsnog, maksimalistički orjentiranog, nesebičnog i samopožrtvovnog mladog čovjeka?

Samim dolaskom u Maruševec?

Ne!

Božanska mudrost dodaje:

‘Ali takav jedan karakter nije rezultat slučajnosti, on se ne javlja kao znak specijalne naklonosti ili dara Providnosti. Plemenit karakter je rezultat samodiscipline, podčinjavanja niže višoj prirodi – podčinjavanjem sebe u službu ljubavi Bogu i čovjeku.’[2]

Dakle, dobri ljudi ne nastaju sami po sebi!

Oni su rezultat velikog zalaganja, truda, borbe, pokušaja, napora, strpljenja, ljubavi, razumijevanja, davanja šansi, ali i principijelnosti, poduke i davanja dobrog primjera.

Mi ovdje u Maruševcu ne vjerujemo da se sve ovo očekuje samo od učenika i studenata!

Mi vjerujemo da se to odnosi i na sve druge ljude koji su uključeni u obrazovno-odgojni proces!

Bilo da nismo baš dobri, i li da jesmo, uvijek možemo biti bolji!

Božanska mudrost otkriva u kakvom kontekstu se to sve ostvaruje:

‘I reče Gospod, Bog: »Nije dobro da čovjek bude sam; načinit ću mu pomoć kao što je on’ (Postanak 2,18).

Svi prethodno spomenuti napori se dešavaju u zajednici s drugim ljudima.

Čovjek ne može postati bolji sam.

Sam Bog nas je tako stvorio da želi da nam pomaže kroz druge ljude!

To smo mi pokušavali raditi ovdje s maturantima i diplomantima u proteklom periodu.

Dragi maturanti i diplomanti, nastaviti dalje ono što je započeto ovdje!

Tražite od Boga da vam pomogne da nastavite proces rasta i postajanja još boljim!

Pomozite drugima da postanu dobri ljudi!

Učinite to kroz vlastiti integritet, odgovornost i profesionalnost!

Tako ćete najviše učiniti da cijeli naš svijet postane bolje mjesto za život!

[1]‘The greatest want of the world is the want of men—men who will not be bought or sold, men who in their inmost souls are true and honest, men who do not fear to call sin by its right name, men whose conscience is as true to duty as the needle to the pole, men who will stand for the right though the heavens fall’ (Ellen Gould White, Education (Pacific Press Publishing Association, 1903), 57).

[2]‘But such a character is not the result of accident; it is not due to special favors or endowments of Providence. A noble character is the result of self-discipline, of the subjection of the lower to the higher nature—the surrender of self for the service of love to God and man’ (Ellen Gould White, Education (Pacific Press Publishing Association, 1903), 57).